Vektör Kontrol

Koruyalım, Korunalım

Hedefimiz zararlılarla mücadele!
Amacımız insan yaşam kalitesini yükseltmek!
Konforlu ve kaliteli bir yaşam, başta sağlıklı bir çevre gerektirir.
Zararlılarla mücadelede sadece insan yaşamını düşünmek bencillik olacaktır.
Çevremizde bizim dışımızda milyonlarca yaşamın olduğunu unutmamalıyız.
Bu canlı çeşitliliğinin çoğunluğu insana faydalı faaliyet içerisindedir.
Zararlılardan korunurken, çevremizi koruyalım...
Doğa bize ait değil,
biz ona aitiz...
Yarın için tekrar düşün...
Koruyalım;

Böcek bilimciler isimlendirilmiş ve tanımlanmış 800.000 fazla böcek türü olduğunu tahmin etmektedir. Tüm bitkiler alemi 400.000 - 500.000 tür içerir. Hayvanlar alemi içerisinde omurgalılar sadece 50.000 türle temsil edilirken, omurgasızlar 20.000 civarında türe sahiptir. Yani bugün varlığı kabul edilen yaklaşık 1,5 milyon yaşayan organizma türünün yarısından fazlasını böcekler oluşturur.

Tanımlanmış 800.000 böcek türünden ise insanlara ve bitkilere zararlı olan böcek türü yaklaşık 8.000 civarındadır. Zararlı zararsız bütün böcekler doğanın dengesi için elzem durumdadır. Zararlı böceklerle mücadele yapılırken yararlı böcekler ve doğanın dengesi de gözetilmelidir.

Bilinçsiz yapılan mücadelede yararlı böcekler ve bitkiler de zarar görmekte bunun bir sonucu olarak da zararlı popülasyonu artmaktadır.

Ekolojik denge için koruyalım.
Korunalım;

Çağlardan beri zararlı böcekler, insan, hayvan ve bitki sağlığını tehdit etmektedir. Sıtma, dung humması, batı nil virüsü, KKKA hastalığı, hanta virüsü, veba vb. çok sayıda bulaşıcı hastalıklar vektörel potansiyelleri yüksek haşareler ve kemirgenler tarafından epidemi oluşturmaktadırlar. Çok sayıda bulaşıcı hastalığın medikal tedavisinden daha çok, bu hastalıkların nedeni olan vektörlerle bilimsel mücadele yapmak gereklidir. Sivrisinekler, karasinekler, hamam böcekleri, tatarcıklar, keneler ve kemirgenler geçmişte olduğu gibi günümüzde de büyük tehdit unsuru olarak faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Sağlıklı bir yaşam için korunalım.